Takograf Veri İndirme Çözümleri BENTAKO

Dijital Takograf Cihazı Veri İndirme Çözümü

Araç Sayınıza ve size özel en uygun maliyete uygun olarak seçtiğiniz BENTAKO dijital takograf çözümleriyle verilerinizi istediğiniz zaman indirebilirsiniz.

Yakından yada uzak veri transfer işlemiyle artık planlamanızı kendiniz ayarlayabilirsiniz.

BENTAKO Uzaktan veri indirme sistemi ile araçlarınız hareket halinde ve hatta dünyanın neresinde olursa olsun takograf verilerine ulaşabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu şekilde  veri indirme ve planlamadan doğan zaman kaybını telafi edebilirsiniz. Operasyonel planlamalarınızı daha hızlı gerçekleştirebilir ve bu sayede araçlarınızın  verimliliğini artırabilirsiniz. bu sayede dijital takograf verilerinin yedeklenmesinin unutulması gibi sorunları da göz ardı edebilirsiniz

Takograftan Veri Transferi

Neden Kullanmalısınız ?

Dijital takograf verilerinin kaydedilmesi ve arşivlenmesi için yapılan yasal düzenlemeler kapsamında, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayımlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliği” ve 09.03.2017 tarihli “Dijital Takograf” genelgesine göre araç Dijital takograf ünitelerinde kaydedilen verilerin en çok 3 ayda bir, sürücü kartlarında kaydedilen verilerin en çok 25 günde bir indirilip arşivlenmesi gerekmektedir.

Yasal Zorunluluk

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM-AEK) tarafından yürütülen “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması’na (AETR)” Türkiye taraf olmuş ve 1 OCAK 2011 tarihinden itibaren, 16 HAZİRAN 2010 tarihinden sonra tescil edilen uluslararası kullanılan ticari yük ve yolcu taşıması yapılan araçlarda dijital takograf zorunluluğu getirilmiştir. Yine T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 09.03.2017 tarihinde yayımlamış olduğu “DİJİTAL TAKOGRAF” genelgesi kapsamında aşağıdaki gerekliliklerin uygulanması zorunlu hale gelmiştir. Buna göre;

1-11.06.2009 tarih ve 27255 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca yetki belgesi sahipleri, yetki belgesine kaydedilmiş araç ünitelerinde kaydedilen verileri şirket kartı kullanmak suretiyle geriye doğru 365 günlük veriyi içerecek şekilde ve en çok üçer aylık periyotlarla dijital ortamda arşivleyecek ve ayda bir defa bu veriyi Kart Verme Otoritesine gönderecektir.

2-Dijital takograf sürücü kartı sahipleri kartlarında kaydedilen verileri en çok 25 günde bir defa Kart Verme Otoritesine gönderecektir. Dijital takograf sürücü kartlarında kaydedilen veriler araç sahibi şirketler tarafından da Kart Verme Otoritesine gönderilecek ve araç yetki belgesi sahipleri de sürücülere ait verilerin aktarılmasından sürücüyle birlikte sorumlu olacaktır. Dijital(Sayısal) takograf için yapılan yasal düzenlemeler, Araç Dijital takograf cihazlarına kaydedilen verilerin en çok üç ayda bir ve sürücü kartı kartlarında kaydedilen verilerin en çok 25 günde bir indirilip arşivlenmesini gerektirir. Çok Yakın zamanda Ürün ve Hizmetlerimiz arasında BenTako ürünümüz ile hizmetinizdeyiz.