Isı ve Nem Takip Sistemleri

Isı Nem Takip Sistemi

Makineler arası iletişim olarak değerlendirebileceğimiz BENDIS M2M çözümleri sayesinde, sahada bulunan her tür makineden dilediğiniz veriler toplanarak bilgisayar, akıllı telefon, tablet bilgisayarlardan takibinin yapılması sağlanır.Soğuk hava depolarının ısı ve nem değerlerinin ölçülmesi, Sistem odaları ısı nem değerlerinin ölçülmesi, şirket evraklarının bulunduğu arşiv odalarının ısı ve nem değerlerinin ölçülmesi ve bu ölçümü yapılan değerlerin alt ve üst değer sınırlarında uyarı sistemi ile IOS ve Adroid uygulama üzerinden anlık uyarı bildirimi alabilirsiniz.

Ayrıca geçmişe dönük ısı ve nem değerlerinin raporlanması ( excell – pdf ) ayrıca bu ısı ve nem değerlerinin grafiksel olarak raporlanmasını mümkün olmaktadır. Bendis ısı nem takip cihazı ile artık anlık ısı nem değerlerini izleyebilir, rapor alabilir, anlık uyarılar alabilirsiniz.

İhtiyaç Analizleri

•Sıcaklık ve nem değerleri istenilen seviyede mi?

•Sıcaklık değişimleri doğru takip ediliyor mu?

•Enerji kesintisi oldu mu?

•Ne kadar enerji tüketimi var?

•Herhangi bir arıza oluştu mu?

•Kapak/ kapı kapalı mı, kaç kez açıldı?

•Soğutucular teslim edildikleri lokasyonlarda mı bulunuyorlar?

•Aydınlatması açık mı?

•En son ne zaman ve hangi plasiyer tarafından ziyaret edildi?

•Zaman, enerji ve iş gücünden nasıl daha fazla tasarruf edilebilir?

Sistemin Faydaları

•Gerçek zamanlı izleme ile sıcaklık denetimi ve yönetiminde verimlilik artışı sağlanır.

•Sıcaklık ve nem değerleri, değişimleri ve sistemdeki tüm verilere yönelik anlık ve geçmişe dönük çok çeşitli raporlamalar, istatistiki bilgiler ve grafikler alınır.

•Kritik değişiklik, olası arıza ve ilave bir sensör sayesinde su baskınından anında haberdar olup, takibi yapılır.

•Enerji tüketimi ölçülebilir, enerji tasarrufu sağlar.

•Enerji kesintilerinde yedek batarya sayesinde 2 saate kadar sistemin takibi yapılır.

•Plasiyerlerin gereksiz ziyaretleri engellenir, zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlar.

•Lokasyon bilgisi sağlanır.

•Mail veya SMS ile çok çeşitli anlık alarm tanımlamaları yapılabilir ve raporlanabilir.

•Alarmlar ile tüm olası değişikliklere uzaktan müdahale edilir, kesintisiz şekilde takip ve yönetim sağlar.

•İçerideki hava kirliliği ölçümlenerek hava kalitesi kontrolü sağlanır.

•Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinde artış sağlar

Sistem Çalışma Prensibi BENDİS Server GSM Kullanıcı Soğuk Depo BENDİS veri cihazları ve bu cihazlara bağlı sensörler soğutuculara tesis edilir. GSM Networkü üzerinden çift yönlü iletişim kurulur. BENDİS Data Center, toplanan verileri güvenli şekilde saklar ve analiz eder. Kullanıcıya web tabanlı anlık izleme ve geçmişe yönelik raporlama imkanı sunulur.

ARX900  BENDİS ısı ölçüm cihazı sayesinde soğuk hava depolarınızın ısı ve nem ölçüm bilgileriniz cep telefonunuza SMS ile gönderir. Bu sisteme ek olarak ARX908 uzaktan kontrol sistemi ile entegre edildiğinde cep telefonunuzdan soğuk hava deponuzda ki havalandırma sistemi açıp kapatabilirsiniz.

Ürün Özellikleri

1 Adet MTL100 cihazına 3 adet kablolu ısı ve nem sensörü 30 adet kablosuz ısı nem sensörü takılabilmektedir.   ( ölçüm aralığı -55,+125 )

+9 +30VDC çalışma voltajı.100mA nominal akım tüketimi .2A peak akım.

1 adet SMA GSM anten girişi.

Ayarlanan normal değerin dışına çıktığında SMs ile alarm verme özelliği

Depo Sıcaklık Takip Sistemleri

Depo sıcaklık takip sistemi ile ölçüm yapılacak olan kapalı alanlara uygulaması yapılan sıcaklık ve nem sensörleri ile farklı lokasyonlarda bulunan soğuk hava, ve depoların ısı ve nem kontrolü sağlanmaktadır. Isı değer değişimleri anlık olarak cep telefonunuza sms  yada mail adresinize mail yolu ile iletilebilmektedir.

Sıcaklık değerleri kullanıcılar tarafından her depo için ayrı ayrı belirleneceği gibi uzak noktalardaki depo ve lojistik merkezler kendi aralarında gruplandırılabilirler. Admin kullanıcı kendi altında gruplar oluşturabildiği gibi, alt kullanıcılar açarak bu kullanıcılara yetkilendirme yapabilir.

Depo sıcaklık takip sistemi web tabanlı ara yüzü ile internetin olduğu her yerde ulaşılabileceği gibi geriye dönük istenilen tarih aralıklarında gerek liste halinde gerekse grafiksel olarak raporlama alınabilmektedir.

Opsiyonel olarak takılabilecek sensörler vasıtası ilede kapı açık uyarısı veya dolabın soğutucusunun yetikilendirilmiş Gsm numaraları üzerinden atılacak SMS ile açılıp kapanması da sağlanabilmektedir

TELEMETRİ ISI VE NEM ÖLÇÜM SİSTEMİ

MTL100 serisi kontrol ünitesi, sensor bağlantısı kablolu veya kablosuz, WiFi, LAN veya GPRS üzerinden internet bağlantılı olmak üzere değişik tiplerden oluşur. Cihaza dört adet kablolu, otuz adet kablosuz sensor bağlanabilir. Cihaz üzerinde 2×16 LCD ekran olup, bu ekranda sensorlardan toplanan veriler, tarih saat bilgisi ve sensor adı veya ID numarası ile görüntülenebilir. Cihazdaki 2×6 tuş takımı ile sensorlar, seçilebilir, yapılandırılabilir ve mesaj gönderilebilir. Cihazda üzerinde 10/100 Mbps LAN portu mevcut olup, sensorlardan alınan veriler TCP/IP protokolü ile ana sunuculara ulaştırılabilir. Veri gönderim hızı ayarlanabilir. RS 232 ve TCP/ IP bağlantı ile yapılandırma yazılımı mevcuttur. Yapılandırma yazılımı ile cihazın IP adresi, DNS adresi, alt ağ maskesi, varsayılan ağ geçidi, veri gönderim süresi, veri gönderilecek sunucu adresi, sensor adları, sensor tipleri, sensor eşik değerleri ve saat tarih bilgisi değiştirilebilir. Cihaz uzaktan yeniden başlatılabilir. Yapılandırma yazılımı ile cihazın TCP portu ve telnet portu değiştirilebilir. Cihaz 9-30VDC / 2 A adaptörle çalışır. Cihaz üzerinde enerji, network bağlantısı ve GSM bağlantısını gösteren LED göstergeler mevcuttur. Cihaz sensor eşik değerleri aşıldığında lokal olarak sesli uyarı verir. Cihaz ile sensor arasındaki kablo mesafesi 20 metredir. Cihaz ile network switch arası network kablo mesafesi 30 metredir. Cihaz duvara monte edilebilir veya masa üstü kullanılabilir. Çalışma sıcaklık aralığı 0°C~ +45°C dır. Kablosuz versiyonda 2.4GHz lik bir alıcı / verici (transceiver) mevcuttur. Haberleşme mesafesi açık alanda 250m dir. Ölçüler: 110 x 76 x 27mm Ağırlık:180 gram 4 adet 1-wire giriş RS485 ve RS232 2 x Sayısal Giriş WiFi (Opsiyonel) Mesh (Opsiyonel) GPRS (Opsiyonel) GPS (Opsiyonel)

;MTL100 sayesinde GSM hattına ihtiyaç duymadan, tamamı ile yerel internet ağı üzerinden web server a soğuk hava depolarından aldığı bilgileri gönderir. Bu sayede soğu hava depolarınızın ısı ve nem ölçüm değerlerini anlık olarak izleyebilir geriye dönük raporlama imkanına da sahip olabilirsiniz. Telemetri ölçüm sistemleri konusunda soğuk hava depoları, aşı dolabı ısı ve nem ölçüm, server odaları ısı ve ben değerleri, soğuk zincir sevkiyatlarınızı ısı ve nem akışını sevkiyat esnasında ısı ve nem kırılmalarını ve buna ait erken uyarı sistemi ile haberdar olabilirsiniz.