M2M Çözümleri

M2M ÇÖZÜMLER

Machine to machine” kelimelerinin kısaltılmış hali olan M2M kavramı iki akıllı cihazın uzaktan birbiri ile haberleşmesi işlevinin sağlanması anlamını taşır.Bu tanıma, zirai, madencilik, petrol arama, sulama ekipmanları ile boru hatları, jeneratörler, depolama tank kontrol sistemleri dahil edilebilir. Ayrı listelenir ise,

Enerji alanında, türbinler, jeneratörler, UPS ler vb,
Endüstride, pompalar, valfler, taşıyıcılar, boru hatları, motorlar, tanklar vb,
Bina yönetiminde, klimalar, asansörler, yangın ve güvenlik sistemleri, aydınlatma, geçiş kontrol sistemleri
Ticari olarak, POS Terminalleri, kiosklar, yazar kasalar, yiyecek-içecek otomatları vb,
Sağlık alanında radyoloji, ansal sağlık durumu takibi, kıymetli tıbbi cihaz takibi vb,
IT & Ağ denetimi için, sunucu odaları, veri kasaları, routerlar vb,
Taşımacılıkta, araçlar, trenler, gemiler, uçaklar, RF tagler, OGS uygulamaları, park metreler,
kameralar vb ekipmanlara ait ansal durum bilgileri uzaktan toplanarak kontrol edilebilir ve yönetilebilir.

M2M teknolojisinin ihtiyaç duyduğu bileşenler; RFID, sensörler gibi bilgi toplanan teknolojiler ve de bu bilgilerin diğer makinelere / cihazlara iletebilmek için kullandığı WİFİ, GSM, Ethernet, RF’dir. Bu sayede uzak konumdaki makinelere toplanan bilgiler iletilebilmektedir.

Sayaçlarda (doğalgaz, elektrik sayaçları gibi) tüketimi ölçmek ve kontrolünü sağlayarak tasarruf etmek için kullanılabilmektedir. Nakliye, lojistik firmaları araç filolarının lojistik bilgilerinin raporlarını toplayabilir, takibini sağlayabilir ya da sürücülere uzaktan destek sağlayabilirler.

Güvenlik alarmlarında kontrol merkezi ile temas sağlanılmasında ve asansör, yazıcı gibi makinelerde herhangi bir sorunla karşılaşıldığında alarm verilebilmesi için kullanılabilmektedir. Mobil POS sistemlerinde, cep telefonunun çektiği yerlerde kredi kartı okuyucuları ve yazar kasalarda kullanım sağlayabilmektesiniz.

Hastaların uzak konumdan kontrol edilmesi için tıbbi cihazlarda kullanılabileceği gibi tedarik zinciri sistemlerindeki stok durumunun kontrolü içinde kullanılabilmektedir. İnşaat alanları, petrol kuyusu platformları gibi yerlerde demirbaş takibinde de kullanılabilmektedir.